Jump to content

Photo

Να γιατί δεν πάμε καλά

2 replies to this topic

#1 ajaxmonkey

ajaxmonkey

にこです

• Members
  • PipPipPip
  • 739 posts
  • 17 thanks

Donator

Posted 28 February 2017 - 05:10 PM

16996170_180153445812880_896867389345304

ΔΜΗΕ-ΔΕΔΔΗΕ 72,03€... ΥΚΩ [Νησιά / Κοινωνικό Τιμολόγιο / Πολύτεκνοι κ.λπ.] 98,88€... ΕΤΜΕΑΡ (;;;!!!) [Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας] 61,61€... Λοιπές Χρεώσεις ( ;;;!!!) 0,64€... Διάφορα (;;;!!!) [ΕΦΚ / Ειδικό Τέλος 5% κ.λπ.] 7,66€... ΦΠΑ (σώπα ρε! Όλα τα παραπάνω δηλαδή ΔΕΝ είναι φόροι;) 53,10€... Χρεώσεις ΔΗΜΟΥ 55,14€... & τέλος ΕΡΤ (μην ξεχάσουμε & τα παιδιά εκεί με την αντικειμενική τους ενημέρωση) 6,12€.
ΤΕΛΙΚΟ ΠΟΣΟ το οποίο πρέπει να πληρώσω -άμεσα & μέσα σε 5 ημέρες- από την τσέπη μου & επιπλέον δηλαδή των 89,23€ που έχω πληρώσει ήδη : 525,00€. 

Φυσικά, το σύνολο των παραπάνω -εκτός δηλαδή από την κατανάλωση ρεύματος- σε οποιαδήποτε άλλη χώρα του Δυτικού Κόσμου, εξυπηρετείται από τους ΑΜΕΣΟΥΣ (σ.σ. ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ στην Ελλάδα) ΦΟΡΟΥΣ τους οποίους πληρώνουν οι Πολίτες στην ΕΦΟΡΙΑ. Εδώ, όλες αυτές οι ΕΞΤΡΑ ΧΡΕΩΣΕΙΣ αποτελούν τα εγχώρια 'κερατιάτικα' ώστε να συντηρεί ο κάθε καταναλωτής το υπέρογκο ΔΗΜΟΣΙΟ. 
Σκέφτομαι ότι... θα δει κάποιος 'Κακός Ξένος' τον Λογαριασμό της ΔΕΗ στην Ελλάδα, στον οποίο αναγράφονται λέξεις & φράσεις όπως... 'Λοιπές Χρεώσεις', 'κ.λπ.' (2 φορές), 'Διάφορα', 'ΦΠΑ' (σε λογαριασμό..!) και 'ΕΡΤ' και θα... αρχίσει τα κλάματα από τα... ΓΕΛΙΑ. 
Όχι, κάποιοι από εμάς ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΜΕ πουθενά αυτό το Τριήμερο, διότι έχουμε να... συντηρήσουμε το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ. Να ευχηθώ λοιπόν Καλή Ξεκούραση στους ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ, οι οποίοι φυσικά έχουν κλειδαμπαρώσει τις Υπηρεσίες τους από χτες (λίγο πιο νωρίς το μεσημεράκι... Τριήμερο έχουμε άλλωστε βρε αδερφέ..!) και απολαμβάνουν ήδη τις... όμορφες εκδρομούλες τους. 
Οκ, δεν μου φαίνονται βέβαια 'περίεργα' όλα τα παραπάνω... ούτε & 'κλαίγομαι' φυσικά, στην Ελλάδα ζούμε & τα ξέρουμε καλά εδώ και χρόνια. Απλά είμαι πλέον πολύ... ΠΟΛΥ ΘΥΜΩΜΕΝΟΣ.

Who read this topic? (Total Views: 12) , pontios, , alix134, HappyAsHellas, Sanjaki, mpar, admin, Lekatis, Brenda, ajaxmonkey, Spartiatis,

#2 admin

admin

Administrator

• Administrators
  • 761 posts
  • 47 thanks

Posted 28 February 2017 - 08:21 PM

Εισαι Ελλαδα? 

Ειναι πραγματι για γελια αυτες οι χρεωσεις. Ο πατερας μου κι η μανα μου εχουν ενα εξοχικο το οποιο ειναι ερειπιο πλεον αφου δε παει κανεις εκει εδω και καμμια 20ετια. Μιας και δεν παει κανεις η καταναλωση νερου και ρευματος ειναι μηδεν, κι ομως καθε τριμηνο πρεπει να πληρωνουν μερικες εκατονταδες ευρω για ολα αυτα τα "διαφορα" που βλεπεις στο λογαριασμο σου.

Για γελια και για κλαμματα μαζι. Δε βλεπω ομως να αλλαζει η κατασταση. Νομιζεις οτι θα τολμησει ποτε καποιος πολιτικος να τα βαλει με το δημοσιο? Ποτε!

#3 ajaxmonkey

ajaxmonkey

にこです

• Members
  • PipPipPip
  • 739 posts
  • 17 thanks

Donator

Posted 01 March 2017 - 11:28 PM

την φωτογραφία την κατέβασα από ένα μπλογκ αλλά ήμουνα στην Θεσσαλονίκη τα Χριστούγεννα και είδα τον λογαριασμό της μάνας μου. Κατανάλωση ρεύματος 36 Ευρώ ολικό ποσό 152 Ευρώ. Πληρώνει για ανανεώσιμες πηγές ενέργειας (ΕΤΜΕΑΡ) 42 Ευρώ, δηλαδή 6 Ευρώ παραπάνω από ότι για το ρεύμα που πραγματικά καταναλώνει.

Και που πάνε τα χρήματα για το ΕΤΜΕΑΡ;

Μεταξύ άλλον, στην τσέπη του Καλογρίτσα, και του κάθε κρατικοδίαιτου Καλογρίτσα, που έστησε φωτοβολταϊκά με θαλασσοδάνεια έξω από το Κιλκίς. Η Γερμανοί προμηθευτές κέρδισαν, εμάς μας γαμάνε και οι εργολάβοι τσεπώνονται. Τι να πεις, όταν έλεγα πριν από χρόνια ότι έτσι έχει η υπόθεση με τα φωτοβολταϊκά με λέγαν καθυστερημένο.    

Άσε τώρα την χρέωση για ΥΚΩ. Τι δουλειά έχουν οι κοινωνικές παροχές με τον λογαριασμό της ΔΕΗ; Φορολογούν το εισόδημα, φορολογούν τα ακίνητα, φορολογούν την κατανάλωση με ΦΠΑ και σαν να μην φτάνουν αυτά σε χρεώνει και ΥΚΩ. Έτσι ρημάζουν τον απλό κόσμο.

Και το κερασάκι στη σκατό-τούρτα: Χρεώνουν και ΕΡΤ για να μπορείς να ενημερώνεσαι "αντικειμενικά" για της διαπραγματευτικές επιτυχίες του Αλέξη του Μικρού.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Toggle shoutbox Hellenism Shoutbox Open the Shoutbox in a popup

@  logarithmo : (13 December 2017 - 12:22 PM)

Την καλημέρα μας και Καλές Γιορτές να έχουμε !!! Τεράστιε sprinter ;)

@  sprinter : (11 December 2017 - 08:10 AM)

Βέρτης Νίκος - Live Tour 10 Χρόνια (2Cd + Dvd)

@  sprinter : (11 December 2017 - 07:58 AM)

Γιώργος Νταλάρας - Με Δυο Παπούτσια Πάνινα (1997)

@  takis5103 : (10 December 2017 - 10:51 AM)

sfakianakis

@  logarithmo : (09 December 2017 - 04:43 PM)

ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ / ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΜΕ ΔΥΟ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΠΑΝΙΝΑ / GORAN BREGOVIC

@  bilou75 : (06 December 2017 - 03:16 PM)

ΠΙΤΣΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ

@  habs021 : (29 November 2017 - 01:23 PM)

ΒΕΡΤΗΣ ΝΙΚΟΣ - LIVE TOUR 10 ΧΡΟΝΙΑ παιδια δεν ειναι ενεργο κανενα λινκ.. λεει file not found..

@  habs021 : (29 November 2017 - 01:01 PM)

ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗ + ΣΤΟΚΑΣ - ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΙ

@  tsihlini : (29 November 2017 - 12:59 AM)

ΡΕΜΟς

@  takis7 : (17 November 2017 - 09:53 AM)

Ενταξει ολα ... σε ευχαριστω πολύ